Mini etek ve çorap arasında kalan mutlak bölge: Zettai Ryouiki

Bu konunun ne olduğu hakkında doğru dürüst Türkçe kaynak bulamıyorken, bulunan Türkçe kaynaklar da sözlüklerdeki 2-3 entry’lik komikli şakalı goygoydan öte bir şey değilken; konu hakkında derli toplu bir bilgi vermek istedim.

Japonya’nın sıra dışı gelenekleri ve farklı toplumsal yaşam öğeleri mâlumunuz. Bu öğelerden birisi de: Zettai Ryouiki

Genel olarak açıklayacak olursak, kadınların mini etek ve uzun çorabının arasındaki görünen ten bölgesine Zettai Ryouiki denir.

 

Animelerde, mangalarda ve oyunlarda son yıllarda sıkça karşımıza çıkmaya başlayan Zettai Ryouiki; özellikle Japonya’daki çeşitli dergi, anime ve manga reklamlarında ön plana sürülerek, takipçilerin cinsel zaaflarından yararlanarak daha çok satma ve ilgi uyandırma durumunu oluşturmuştur.

Özellikle geçtiğimiz yılın başında Absolute Territory PR isimli reklam şirketinin, reklamlarında oynatmak üzere kızları değil de, onların bacaklarını kiralaması bu durumu destekler nitelikteydi. Bu Japon firması, Zettai Ryouiki durumunu kapsayacak biçimde kızların günde 8 saatliğine, onların mini etekleri ile çorapları arasında kalan ten bölgesine reklam vermekteydi. Bu esnada kızların bu reklamlarla birlikte sokaklarda dolaşmaları gerekiyordu. Daha sonra şirket görevlileri ve muhasebecilerle yapılan görüşmelerde, bu yöntemin satışları olağanüstü biçimde artırdığını belirtmişlerdi.

1V2VdY
GPpPoN
Qv4vZv

Zettai Ryouiki’nin içeriğine gelirsek, ideal boyutları şöyledir:

  • Etek uzunluğu: 8 inç
  • Etek ile çorap arasındaki ten bölgesi: 2 inç
  • Diz hizası ile çorap bitimi arasındaki mesafe: 5 inç

Boy farkından ötürü farklılık olmaması için, oran olarak verilecek olursa:

  • 4/1/2,5
  • (Etek uzunluğu / Açık bölge / Dizin üstündeki çorap uzunluğu)

olarak gösterilmektedir.

Burada önemli olan mesele şudur:
Zettai Ryouiki olabildiğince az olmalıdır.
Yani çorap ile etek arasında kalan bölge arttıkça, Zettai Ryouiki’nin seksiliğinin azaldığı kabul edilir. O bölge azaldıkça, daha seksi olduğu kabul edilir. Birtakım kesim tarafından da, çorabın dizin altında kaldığı durumlar Zettai Ryouiki kabul edilmez bile…


Peki neden sevilir bu Zettai Ryouiki? Neden istemsizce insanların hoşuna gider?

Alfred Binet tarafından, “Le fétichisme dans l’amourde” şeklinde tanımlanan, kısaca “Cinsel Fetişizm” olarak adlandırılan bir olgu vardır. Tabii ki bu tanımdan daha eski olan, kökeni çok daha eskilere dayanan bu olgudan kısaca “Cansız bir nesnenin ya da bedenin cinsel işlevi olmayan bölümlerinde duyulan erotik ilgi” olarak bahsedilebilir.

Bunlardan en yaygın olanı “bacak fetişizmi”dir. Hatta öylesine yaygındır ki, istisnalar olmasa “default” olarak insanın içinde gelen bir olgu olduğu kabul edilebilir seviyededir. Üstelik “Yaşlı kadın fetişizmi”, “Ölü sevicilik” gibi diğer tüm o berbat fetişizmler yanında bacak fetişizmi, sütten çıkmış ak kaşık gibidir.

Tüm ülkelerde, çoğu insanda bacak fetişizmi bulunduğu bilgisi cepte. Zettai Ryouiki bununla birleşince; hele bir de bu olguyu gözlemcinin elinden aldıkça (etek ve çorap arasının daralması) bunun ilgiyi artırdığı ve kaybetme korkusunun hazza dönüştüğü kabul edilmektedir.