Yaşlı Pokemon GO oyuncusu, nadir Pokemon yakalayınca vefat etti

Bu trajik olayda, Singapurlu 67 yaşındaki yaşlı bir adam, bir aile üyesinin doğum gününü kutladıktan sonra Pokemon GO oynamak için evden çıktı, oldukça nadir bir Pokemon yakaladı ve ölümcül bir kalp krizi geçirdi.

Yaşlı Pokemon GO oyuncusu

Olay, Singapur’da bulunan Bayfront MRT İstasyonu yakınlarındaki Marina Bay Sands’de gerçekleşti. Eşinin anlattıklarına göre, adam Pokemon GO oynamaya başladıktan sonra, düzenli olarak Pokemon avlama yerini ziyaret eden hevesli bir Pokemon GO oyuncusuydu. Ölümü anında, adam nadir bulunan bir Lapras ve bir Granbull yakaladı ve bu durumun kalp krizine neden olmuş olabileceği tahmin ediliyor.

Tuhaf gelebilir, ancak çok fazla heyecan kalp krizine neden olabilir. Vücut, heyecana stresle aynı şekilde tepki veriyor ve bu da adrenalin ve noradrenalini serbest bırakıyor. Bu hormonlar kalp atış hızını artırıyor ve kalp krizine yol açabilen düzensiz atımlara neden olabiliyor. Bilim adamları, bu tür duygusal stresin neden olduğu durumları Takotsubo Sendromu olarak adlandırıyorlar. İlk başta, sadece olumsuz duyguların bu sendromu tetikleyeceğine inanılıyordu. Ancak 2016 yılındaki bir araştırma, nadir bulunan bir Pokemon’u yakalamak gibi ani pozitif duyguların da ölümcül bir kalp krizi geçirtebileceğini gösterdi.

Adamın eşinin gazetecilere yaptığı açıklamada, adamın kalp hastalığı olduğunu ve hastaneden bir telefon geldiğinde zaten kendisinin de kalp krizinden şüphelendiğini söyledi. Yaşlı adam oyunun çok büyük bir hayranıydı, 200’den fazla yakaladığı Pokemon’u ve 28 Level’lık bir karakteri vardı.

Şu an için sadece iOS ve Android tabanlı cihazlarda ücretsiz olarak kullanılabilen Pokémon GO ile kullanıcılar kendi mahallesinde, sokağında, evinde ve gittiği her yerde pokemon yakalayabiliyor, yakaladığı pokemonları geliştirebiliyor ve diğer kullanıcılarla savaşlar yapabiliyor.