Telegram Grubu Kuralları

AnimeSeyir Telegram Grubu‘nda epi topu 3 tane kural vardır. Genellikle daha fazlasını bilmeniz gerekmez. Fakat ayrıntıya inilmesini isterseniz, kuralların altında ek olarak, soru-cevap şeklinde belirtilecektir.


Kurallar:

  1. Spoiler verirken @NoSpoilersBot kullanınız. (Mesaj başına 250 karakter sınırı vardır.)
  2. Başka toplulukların reklamını yapmayınız.
  3. Küfretmeyiniz, +18 içerik paylaşmayınız, spam/flood yapmayınız.

Sorular ve Cevaplar:

Kural 1:

Soru:
– Spoiler’ın tanımı nedir?

Cevap:
+ Bir kitabın, filmin, animenin vs. daha önce okumamış/seyretmemiş olanlar için; okuma/seyretme zevkini mahveden yazılar “spoiler” olarak geçer.

Soru:
– Yani spoiler vermek yasak mı?

Cevap:
+ Hayır. Mesajınızın başına @NoSpoilersBot yazıp, bir boşluk bıraktıktan sonra, dilediğinizi yazabilirsiniz. Hatta dünyanın sonunu bile anlatabilirsiniz. Bu bot sizin mesajlarınızı otomatik olarak gizler ve mesajınızı görmek isteyenler, kendi elleriyle gizlenmiş mesajı açar. Görmek istemeyenler de tıklamaz ve görmezler. Herkes mutlu olur. Bu tarz bir kullanımla, dilediğiniz bir konuda, dilediğiniz kadar spoiler verebilirsiniz.

Soru:
– En sonunu söylemiyorum, ortasında olan bir şeyi söylüyorum. Spoiler sayılır mı?

Cevap:
+ Evet sayılır. Okuma/seyretme zevkini mahvetmek için, en sonunu söylemiş olmak gerekmez. Lütfen önce @NoSpoilersBot yazıp, ardından söylemek istediğiniz şeyi yazınız.

Soru:
– Bahsedeceğim şey Wikipedia’da, şurada, burada vs. yazıyor. Bir Google araması ile bulmak çok kolay. Yine de spoiler sayılır mı?

Cevap:
+ Evet. Çeşitli sitelerde bulunmasının ya da bir Google araması ile karşınıza çıkmasının, sizi, onun spoiler sayılmayacağı ile ilgili bir kanıya ulaştırmaması gerekir. Wikipedia gibi yerlerde, bir eserin hikayesinin sonuna dek anlatıldığı bile olur. Buralarda geçiyor olması, onu spoiler olmaktan alıkoymaz. Lütfen önce @NoSpoilersBot yazıp, ardından söylemek istediğiniz şeyi yazınız.

Kural 2:

Soru:
– İnsanları doğrudan bir topluluğa davet etmedim. “Gelin” falan demedim yani. Sadece link koydum. Bu bir reklam sayılır mı?

Cevap:
+ Tabii ki sayılır.

Soru:
– t.me linkleri kullanmadım. @ ile başlayan bir bağlantı uzantısı, iletilmiş mesajlar ya da mesaja gömülü inline link’lerden kullandım.

Cevap:
+ Nasıl ve ne şekilde yapıldığı önemli değildir, ortada bir reklam vardır.

Soru:
– Küçücük grupsunuz, bir avuç kişisiniz, size neyi reklam edeyim ki ben?

Cevap:
+ Öyleyse bunun üzerinde düşünmeniz bile anlamsız.

Kural 3:

Soru:
– Küfür’ün tanımı nedir?

Cevap:
+ Kısaltmalar da dahil olmak üzere, sövmek için söylenen sözler bütünüdür.

Soru:
– Küfür tamamen mi yasak?

Cevap:
+ Gruptaki üyelere ya da bu üyelerden birinin tetikleneceği bir şeye yönelik olmadığı sürece; sansürleyerek, abartmadan, hak edilen durumlarda edilebilir. (Örneğin hayvanlara yönelik cinsel istismarda bulunmuş birine ilişkin “Bu adam gibi i*neler yüzünden hayattan soğuyorum.” ya da “Günahsız hayvandan ne istedin o** çocuğu!” şeklinde.)

Soru:
– 18 yaş üzeri içerikten kasıt nedir?

Cevap:
+ Bunu tanımlamama cidden gerek var mı?

Soru:
– Spam/Flood’dan kasıt nedir?

Cevap:
+ Aynı mesajı tekrar tekrar göndermek, grup botlarına lüzumsuz şekilde tekrar tekrar komut vermek ya da belli bir şeyi (gereği olmadan) tekrar tekrar yapıp durmak “spam”dır. Bir ya da birkaç mesajla derdini anlatabileceği hâlde arka arkaya yığınla mesaj göndermeyi tercih etmek, hatta kelime kelime yazmak, arka arkaya sayfalar dolusu linkler, resimler, GIF’ler göndermek gibi eylemler de “flood”dur.

Soru:
– Bir kişiyle karşılıklı olarak uzun uzun konuştum. Spam veya flood kapsamına girer mi?

Cevap:
+ Hayır. Biriyle dilediğiniz kadar konuşabilirsiniz. Spam ve flood’un tanımı, bundan apayrı bir şeydir.

Soru:
– Kuralların arasında bir açık bulup, bundan yararlanmak ve daha sonra “Ama kurallarda belirtilmemiş ki.” demek istiyorum. Uygun mudur?

Cevap:
+ Lütfen böyle şeyler yapmayın. Tatsızlığa veya gerginliğe gerek yok. @NoSpoilersBot kullanmak koşuluyla dilediğiniz kadar spoiler’ınızı verin, reklam yapmayın, temel ahlâk kurallarına uyun (+18 içerik, saldırganlık, küfür vs. gibi); sonucunda da güzel güzel vakit geçirelim.