Oyunlarda neden saygı görmüyoruz ki?

Hemen hemen hepimizin başına gelmiştir. Oyundaki karakteriniz oldukça bomboş bir şekilde başlar oyuna, hâliyle de çevresindeki NPC’ler tarafından ezilir. Eh, bu bir yere kadar anlaşılabilir bir durumdur. Peki ya sonrası?

Siz de oynadığınız oyunlarda, sanki hak ettiğiniz saygıyı görmediğinizi fark ettiniz mi? Hadi örnekler vereyim ki daha iyi anlaşılsın.

Skyrim’de, koskoca Ejderdoğan olduğumuz tescillendiğinde (neredeyse bir peygamber demek) ve üstüne pek çok loncanın lideri olduğumuz zamanda dahi; yanımızdan geçen bir muhafızın “Ne oldu hamur tatlını mı kaybettin heh heh?” demesi, ya da “Ayağını denk al, gözüm üstünde, bi yamuğunu görürsem oyarım.” şeklindeki davranışlarını hatırlayalım. Düşünün ki siz uzun zamandır beklenen, sözlerine bile o derece değer verilen ki koskoca ülkeyi ikiye bölen güçlerin dahi gelip size fikir danıştığı bir kişisiniz ve yanınızdan geçip giden bir köylü “Ah yine mi sen, dolaşma buralarda fazla, çarparım valla ağzının üstüne iki tane.” diyor.

Ya da varsayalım ki bir kralsınız. Komutan da olabilir. Arkanıza almışsınız ordunuzu gidiyorsunuz yaldır yaldır, 500 kişisiniz. Önünüzü 2 tanecik haydut kesiyor ve “Çabuk üstünüzde ne varsa sökülün yoksa karışmayız.” diyor. Bir saniye. Ciddi mi bu herifler?

Peki ya sizin karşınızdaki 1500 zırhlı elit düşmanı baştan sona temizlediğinizi gören çulsuz zayıf bir düşmanın, buna rağmen Malkoçoğlu’msu bir azim ve hırs ile, elindeki sopayı/tırmığı kapıp size doğru koşmasına ne demeli?

Fakat buraya kadarmış.

Nihayet içimdeki bu dinmek bilmez yarayı dindirecek bir oyun buldum. Oyun her ne kadar henüz çıkmamış olsa da, oynanış videosundaki saygıyı görmek bile beni ekran başında eritmeye yetti. Ah nerede o zerrece saygı görmediğimiz karanlık günler, nerede bu videodaki o güzel hissiyat… Umuyorum ki oyun firmaları artık bu duruma daha çok dikkat eder.

Çok değil, sadece ilk 1 dakikasını seyretmeniz bile, ne demek istediğimi oldukça iyi anlamanızı sağlayacaktır. Buyrun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir